b_150_100_16777215_00_images_stories_obrazki_iii_wystawa_mlodych_1.jpgb_150_100_16777215_00_images_stories_obrazki_trzecia_wystawa_mlodych_2014_10.jpgb_150_100_16777215_00_images_stories_obrazki_trzecia_wystawa_mlodych_2014_15.jpg

 

W dniu 14.09.2014r. w Białymstoku na posesji gospodarstwa ogrodniczego naszego kolegi związkowego Andrzeja Drozdowskiego odbyła się III Związkowa Wystawa Gołębi Młodych. Czternastu hodowców zaprezentowało 128 gołębi w 19-tu rasach, takich jak : wywrotek mazurski, krymka białostocka, orlik białostocki, białostocki tarczowy lotny, rosyjski tarczowy, barwnogłówka królewiecka, sroczka polska, wołżański czerwonopierśny, ryś polski, garłacz pomorski, krzemieńczuk, sroka kurgańska, krymka polska, czylik rostowski, mnich południowo niemiecki, krótkodzioby polski – szek, mewka polska – gładkogłowa, motyl warszawski, warszawski motyl średniodzioby.

W związku z wczesnym terminem wystawy, młode gołębie nie do końca były jeszcze opierzone. Postanowiono zatem zaprezentować gołębie w formie pokazu i nie oceniać ich punktowo tylko wyróżnić najlepsze okazy. Oceny młodych gołębi dokonywali sędziowie: Jerzy Lisowski i Stefan Miśkiewicz a asystował kol. Andrzej Drozdowski. Za właściwy kierunek hodowli przyznano trzy puchary; kol. Michałowi Łapińskiemu za orlika białostockiego, kol. Antoniemu Strugowi za sroczkę polską oraz kol. Waldemarowi Szczyt za krymkę białostocką. Sędziowie przyznali również wyróżnienia w poszczególnych rasach, a podsumowania wystawy i wręczenia pucharów dokonał Prezes Białostockiego Związku Jerzy Lisowski. Podziękował on również Andrzejowi Drozdowskiemu i całej jego rodzinie za przygotowanie miejsca pod wystawę i zorganizowania poczęstunku w formie grilla dla uczestników wystawy. W trakcie oceny gołębi członkowie białostockiego związku uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym, wymieniali poglądy na temat mijającego sezonu hodowlanego i czekających nas wystaw. Poruszano takie tematy jak: nadchodzące wystawy i uczestnictwo w nich członków naszego związku, karmienie przez mamki u ras krótkodziobych, zapobieganie chorobom – dezynfekcja i czystość w gołębniku, krzyżowanie gołębi w jednej linii hodowlanej, zalety i wady takiego chowu oraz wiele innych interesujących tematów.

Obecnie wystawy gołębi młodych w Białymstoku są organizowane tylko we własnym gronie, ale w przyszłości mamy nadzieję że nasze wystawy zainteresują też hodowców z innych związków. W imieniu Zarządu zapraszamy serdecznie wszystkich hodowców na Białostocką Wystawę Gołębi rasowych i drobiu ozdobnego która odbędzie się 13-14 grudzień 2014r.

Relację i foto przygotowali Ewa i Paweł Marcinkiewicz. /Prawa autorskie zastrzeżone/

link do zdjęć